,,Zielona szkoła - nie tylko nauka, ale i zabawa”

Nauczanie to wszechstronny i harmonijny rozwój osobowości dzieci, który dokonuje się nie tylko w czasie zajęć w szkole, ale także poprzez wspólne wyjścia, wycieczki. Dlatego uczniowie naszej szkoły wybrali się na Zieloną Szkołę do miejscowości Malutkie.

Celem tej wycieczki była przede wszystkim nauka połączona ze świetną zabawą i odpoczynkiem na łonie natury, z dala od codzienności. Podczas pobytu poza szkołą, domem rodzinnym, dzieci nawiązują nowe przyjaźnie, uczą się, że w pokonywaniu trudności można liczyć, nie tylko na osobę dorosłą, ale także na rówieśników. Uczestnicy wyjazdu wzajemnie się wspierali, stali się bardziej odpowiedzialni za siebie i za całą grupę. Próbowali radzić sobie z tęsknotą za najbliższymi, był to bowiem, w wielu przypadkach ich pierwszy, samodzielny wyjazd.

Z całą pewnością zarówno dla nauczycieli, jak dzieci taki wyjazd dostarczył dużo niezapomnianych wrażeń. My- wychowawcy przebywając z dziećmi przez 24 godziny mieliśmy doskonałą możliwość obserwacji uczniów, poznania ich "słabych i mocnych" stron, a co za tym "idzie" znalezienia właściwej "drogi" do każdego z nich. Już wiemy, że Nasi uczniowie są dzielni, wytrwali i co zaskakujące -zorganizowani. Pierwszego dnia mogliśmy się przekonać, że dzieci znają zasady zachowania się w domku, restauracji czy podczas organizowanych zajęć. Wyjście w plener, na plac zabaw czy gdziekolwiek indziej było zgłaszane opiekunom. Czego nauczyliśmy się na Zielonej Szkole? Z całą pewnością poznaliśmy i doświadczyliśmy wielu ciekawych rzeczy oraz nauczyliśmy się odpowiedzialności za siebie i grupę. Zajęcia były zorganizowane tak, aby nie zanudzić i nie zniechęcić dzieci do nauki. Podczas podchodów dzieci dowiedziały się, że w pobliżu miejscowości znajdują się odziały największych w Europie zakładów przemysłowych: ,,Kopalnia Bełchatów” i ,,Elektrownia Bełchatów”.

W naturalnym środowisku uczyliśmy się, bawiliśmy, realizowaliśmy działania dydaktyczno-wychowawcze, poznawaliśmy florę i faunę . Zjeżdżaliśmy na torze saneczkowym, wspinaliśmy się na górę Kamieńsk. Byliśmy w parku linowym i zmierzyliśmy się z własnymi lękami, wzajemnie się przy tym wspierając. Nauczyliśmy się, że prace w gospodarstwie na wsi są bardzo ciężkie. Robiąc masło przez kilkadziesiąt minut doświadczyliśmy, co to znaczy pracować.

Wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaufanie i powierzenie naszej opiece swych dzieci. Wam Drodzy Uczniowie dziękujemy za miło spędzony czas i dostosowanie się do regulaminu Zielonej Szkoły.

Obiecujemy powtórkę wyjazdu już za rok :-)