CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA 20.03.2015

Tak będzie wyglądać Słońce w Piotrkowie Trybunalskim 20 marca o godzinie 10:54

20 marca po powierzchni naszej planety przejdzie cień Księżyca. Na małym obszarze kuli ziemskiej będzie można obserwować jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrody – całkowite zaćmienie Słońca. Pas całkowitego zaćmienia przejdzie przez Biegun Północny, Morze Arktyczne, Morze Norweskie, Wyspy Owcze. Na Spitsbergenie fazę maksymalną będzie można obserwować przez około 2,5 minuty.

W naszym mieście będziemy mogli oglądać (jeżeli pogoda pozwoli) zaćmienie częściowe o dość głębokiej fazie. Zjawisko rozpocznie się o 9:45, o godzinie 10:54 Księżyc zasłoni ponad 70% tarczy słonecznej, będzie to faza maksymalna. Księżyc „opuści” tarczę słoneczną o 12:05.

Zachęcam uczniów naszej szkoły do obserwacji tego rzadkiego zjawiska.

Przebieg zjawiska na kuli ziemskiej

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem i Ziemią. Nasz naturalny satelita przez pewien czas przesłania światło słoneczne.

Uwaga!!! W czasie obserwacji zaćmienia Słońca należy zachować szczególną ostrożność, gdyż bezpośrednia obserwacja tarczy słonecznej przez instrument optyczny przy użyciu nieodpowiednich filtrów może grozić uszkodzeniem wzroku! Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji tego zjawiska jest rzutowanie obrazu Słońca z instrumentu optycznego na kartkę papieru.

JS